Sıhhat sigortanızın hamilelik, doğum ve sonrasında neleri kapsadığını biliyor musunuz?


Bebek sahibi olma hayalleri kuran aileler için en önemli konuların başında sağlık güvencesi geliyor. Sigortam.net de hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreçleri önceden planlamanın önemine dikkat çekerek yeni ebeveyn adaylarının sağlıkta güvence için mutlaka göz önünde bulundurması gereken faydalı bilgileri paylaşıyor.

Türkiye’nin en güvenilen dijital sigortacılık platformu Sigortam.net, yeni yılda bebek sahibi olmak ve ailesini genişletmek isteyenler için sağlık sigortalarına eklenebilecek ek paket ve teminatların altını çiziyor. İhtiyaca göre tercih edilen doğum, yeni doğan ve bebek sağlık sigortaları ile hem annelerin hem de bebeklerin sağlıkları güvence altına alınabiliyor.

Sigortam.net CEO’su Ataman Kalkan, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi; 

“Ailemizi, hele de aileye yeni katılan bir bebeği güvence altına almak hepimizin önceliği. Herhangi bir sağlık sigortanız ya da konuya ilişkin ek teminatınız yoksa, günümüz şartlarında doğum ve sağlık kontrolü maliyetleri oldukça yüksek. Sigortam.net olarak, anne ve baba adaylarının herhangi maddi bir kaygı yaşamadan, istedikleri hastaneyi ve doktoru seçme özgürlüğüne sahip olabileceklerini hatırlatmak istiyoruz. Müşterilerimizin sağlık sigortası gibi karmaşık bir dünyada bilinçli ve güvende hissetmeleri adına onlara rehberlik ediyoruz. Aileler, Sigortam.net web sitesinde hamilelik, doğum ve doğum sonrası tüm süreçler için sigortacılık ürünlerini kolayca bulup teminatları kıyaslayarak kendilerine en uygun olan seçeneği değerlendirebilirler.” 

İşte hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreçler için ihtiyaç duyacağınız sigortacılık ürünlerinin kapsamı ve avantajları:

Doğum Sigortası: Hamilelik boyunca anne ve bebek sağlığı için haftalık ve aylık olarak yapılması gereken kontrolleri, doğum şekline göre ortaya çıkan (sezaryen ya da normal doğum) masrafları, lohusalık ve yenidoğan kontrollerini kapsayan bir teminat türüdür. Doğum teminatlı sağlık sigortası, özel hastanelerden ücretsiz ya da uygun fiyatlarla yararlanmayı sağlar. 

Doğum paketi, özel sağlık sigortasına ekletebilir ya da tamamlayıcı sağlık sigortasına ek olarak doğum teminatı şeklinde satın alınabilir. SGK destekli bir sigorta türü olan tamamlayıcı sağlık sigortası, özel hastanelerde nitelikli sağlık hizmetinden yararlanma fırsatı da sunar. Üstelik doğum için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırıldığı durumda ödenmesi gereken prim, özel sağlık sigortasına göre çok daha düşük olacaktır.  

Doğum sigortası yaptırırken dikkat edilecek en önemli konu, hamilelik süreci başlamadan önce bu teminatı poliçeye ekletmektir. Çünkü doğum sigortası teminatı içeren sağlık sigortaları, poliçede genellikle 1 yıl sonra kullanılmak üzere hazırlanır. Bekleme süresiz ürünler mevcut olmakla birlikte hem Özel Sağlık Sigortası hem de Tamamlayıcı Sağlık Sigortası için hamile kaldıktan sonra sigorta yaptırmak ile hamile kalmadan önce poliçeye eklenen doğum teminatı arasında da fiyat farkı olur.

Yenidoğan Teminatı: Yenidoğan teminatı Doğum Sigortası içerisinde yer alır ve kısa sürelidir. Bu ek teminatla bebeğin doğum sonrası ilk muayenesi ücretsiz olarak sigorta şirketi tarafından karşılanabilir. Anlaşmalı sağlık kuruluşlarında gerçekleşen doğum işlemlerinde yararlanılabilen yenidoğan teminatı, bebeğin doğumu ile aktif hale gelir. Teminatın karşılayabildiği sağlık hizmetleri genel olarak kuvöz, rutin takip, yenidoğan aşıları, testler ve tetkikler olarak sıralanır.  

Bebek Sağlık Sigortası: Farklı türleri bulunan bebek sağlık sigortalarında, genel olarak sigorta kapsamı dahilinde bebeklerin ihtiyaç duydukları tedavilerin masrafları sigorta şirketleri tarafından karşılanır. Böylece aileler, özel hastanelerde tedavi ücreti ödemeden bebekleri için sağlık hizmeti alabilirler. 

Bebekler hem anne karnındayken hem de doğduklarında annenin sigortasına eklemeler yapılarak sigorta sistemine dahil edilirler. Bebeklerin kendi adlarına ayrıca bir poliçeleri bulunmaz ve tüm işlemler annenin poliçesi aracılığı ile gerçekleşir.  

Doğum ile birlikte aktif hale gelen bebek sigortası, Aile Sigortası içinde de yer alabilir. Aile Sigortası ürünlerinde, Özel ya da tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleri, aile içerisindeki bireyleri kapsayacak şekilde yaptırabilir ve önemli avantajlar sağlayabilir. Fakat ailye yeni katılan üyeler varsa ya da yeni bir evlilik yapıldıysa, bu bireylerin sigorta kapsamına dahil edilebilmesi için yeni eş, yeni doğmuş veya evlat edinilmiş çocuk olduğu mutlaka belgelenmelidir. Başvuru tarihi ise evlenme, doğum yahut evlat edinme tarihinden itibaren 1 ayı geçmemelidir.

Bebeklere özel sağlık sigortası kapsamında neler yer alır? 

Ayakta tedavi, yatarak tedavi, yoğun bakım işlemleri ve evde bakım hizmetleri gibi bir dizi sağlık hizmeti, bebek özel sağlık sigortası içerisinde yer alır. Genellikle bebek sigortalarında, kuvöz gibi yetişkin sigortalarında görünmeyen ifadeler ile karşılaşılabilir. 

Bebekler İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı olan hastanelerde yararlanılabilen tamamlayıcı sağlık sigortası, kişilerin fark ücreti ödemeden hizmet almasını sağlarken; bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortaları doğumdan sonra 15. gün itibarıyla aktif olabiliyor. Anne aracılığı ile yapılabilen sigorta işlemleri için ise tamamlayıcı sağlık sigortalarında yenidoğan teminatı gibi özel teminatlar genellikle istenmiyor.

Toplumda sigorta bilincini artırmak, karmaşık sigorta ürünlerini daha anlaşılır ve erişilebilir kılmak hedefiyle hizmet veren Sigortam.net’ten hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreçleri kapsayan sağlık sigortası ürünlerini satın almak ya da poliçe seçimi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için www.sigortam.net adresi ziyaret edebilir veya 444 24 00 üzerinden uzman sigorta danışmanları ile görüşebilirsiniz. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir