HEP-SEN ‘Çürük Hastane’ Çalışması Başlattı ! 

HEP-SEN, Türkiye genelindeki kamu ve üniversite hastanelerinin depreme dayanıklı, sağlam bir yapıya kavuşmaları için çalışma başlattı. ‘Hastane Yoksa Yaşam Yoktur!’ sloganı ile başlatılan çağrının ardından, HEP-SEN Genel Merkezi’ne depreme dayanıksız hastane binası ihbarı yağmaya başladı.

HEP-SEN Denizli Devlet Hastanesi İçin Uyarmıştı !

Türkiye’de 7’den 77’ye hasta ve yakınlarının hizmet aldığı, sağlık personellerinin ise 7-24 esasına göre çalıştıkları kamu ve devlet hastaneleri, ‘deprem güvenliği açısından S.O.S veriyor. Kahramanmaraş Merkezli 6 şubat depremi büyük bir bölgede yıkıma yol açmış, depreme dayanıklı olması gereken kamu hastanelerinin büyük bölümü ise yıkılmış veya hasar görmüştü. HEP-SEN geçtiğimiz günlerde Denizli Devlet Hastanesi’nin çürük olduğuna dair birden çok resmi belge bulunduğunu ifade ederek, yetkilileri göreve çağırmıştı.

Hastane Yoksa Yaşam Yoktur !

Hastanelerin depremde yaşam kaynağını oluşturduğunu ifade eden HEP-SEN yetkilileri, ‘Hastane Yoksa Yaşam Yoktur!’ sloganıyla başlattıkları çalışma hakkında bilgi verdi. HEP-SEN yetkilileri, “Depremde hastane binalarının durumu can kurtarır ya da can alır. Dayanıksız hastane binalarının iyileştirilmesi için sorumluluk alalım! Deprem öncesi tedbir, deprem sonrası tedaviden daha önemlidir” dedi. Şu ana kadar HEP-SEN Genel Merkezine, ‘depreme dayanıksız’ veya ‘güçlendirilmesi gerekir’ şeklinde ihbar edilen hastanelerin listesi şöyle

Depreme dayanıksızlığı konusunda tarafımıza şikayetleri yapılmış hastaneler

1-Ağrı Dr Yaşar Eryılmaz Doğubayazıt Devlet Hastanesi
2-Aydın Devlet Hastanesi
3-Afyon Başmakçı Devlet Hastanesi
4-Antalya Atatürk Devlet Hastanesi
5-İstanbul Sultan 2. Abdulhamid Han EAH
6-İstanbul İstinye Devlet Hastanesi
7-Çankırı Ilgaz Devlet Hastanesi
8-Batman iluh Devlet Hastanesi
9-Diyarbakır Lice Devlet Hastanesi
10-İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi

11 İKÇÜ İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

12- İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir