Yeni Yıl Sürprizi ile Geldi! Organları Birçok Bireye Can Oldu!

Kenan K.(49), 35 yıldır diyaliz hastasıydı. Daha önce defalarca kadavradan nakil sırasına girdi fakat eşleşme yapılamamıştı. Yeni yılda gelen nakil haberi yüzünü güldürdü. Bağışçı ve ailesine teşekkür eden Kayaalp, ‘sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Benim için mucizeydi, hayatıma devam edemez hale gelmiştim. Şimdi hayatım için tekrar planlarım var’ açıklamalarında bulundu.

Kadavradan nakil ile hayata tutundu!

 ‘Bu yılın hediyesi oldu..’

”Yusuf A. (53), 26 yaşında mide bulantısı ile başlayan hastalığının ardından hastaneye giden Ata’nın kreatin değerleri yüksek çıktı. Tedavi serüvenine diyaliz ile başlayan Yusuf A., 4 yıl boyunca diyaliz gördü. Diyaliz sürecinin zorluklarından bahseden hasta, sözlerine şöyle devam etti; ‘diyaliz süreci beni çok yormuştu, çok zorlu bir süreçti. Şimdi bir bağışçım oldu ve bu yılın bana hediyesi oldu’ diyerek duygularını dile getirdi. 4 yılın sonunda annesi tarafından böbrek bağışlanan Yusuf A., 12 yılın ardından tekrar diyalize başladı. Uzun süre nakil sırasında bekleyen Yusuf A.’ya nakil yapıldı.

‘Son dönem böbrek yetmezliği hastaların altın standart tedavisi böbrek naklidir ‘

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan, “Hastanemizde beyin ölümü sonrası bağışlanan 2 ayrı böbrek ile 2 ayrı hastaya böbrek nakli ameliyatı uyguladık. Bunlardan Kenan K. 49 yaşında erkek hasta 32 yıldır son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize girmekte ve o tarihten itibaren kendi idrarı yok. Bu hastamız bir dizide organ bağışından bahsedilirken ailesine kendi organlarının bağışlanmasını vasiyet etmiş ve bir süre sonra trafik kazası sonrası beyin ölümü oluşmuş bir kişiden böbrek aldı.

1 gün sonra da Yusuf A.(53) yaşında bir erkek hasta 19 yıl önce annesinden böbrek nakli olmuş, takılan böbrek 12 yıl işlev gördükten sonra hasta yeniden diyalize dönmüş. 7 yıldır böbrek bekliyor ve diyalize giriyordu. Aynı yaşlarda yüksek tansiyon nedeniyle vefat eden bir kadından bağışlanan organlardan böbrek nakli ameliyatı uyguladık.

Son dönem böbrek yetmezliği hastaların altın standart tedavisi böbrek naklidir. Böbrek nakli diyalize giren her hastanın rüyalarını süsler. Böbrek nakli canlı akraba veya ölen insanlardan bağışlanan organlarla yapılabilir. Temelde olması gereken kaynak beyin ölümü ile vefat eden kişilerdir. Maalesef organ bağışı bu ihtiyacın çok gerisindedir. Batılı ülkelerde böbrek naklinin %70’i ölen insandan yapılırken, ülkemizde bu oran ancak %2o civarındadır. Bu yetersizlik nedeniyle ülkemizde yılda 7-8 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Organ bağışını artırmanın en önemli yollarından biri hastalarımızdan birinin yaşadığı gibi organ bağışını sürekli gündemde tutmaktır. Bunun da en etkin yolu medyada, dizilerde veya filmlerde doğru bir şekilde işlenmesiyle olacaktır” diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir