Kalp Krizi Risk Faktörleri Azaltılabilir Mi?

Kalp krizi, ülkemizde yaşanan ölüm vakalarının yüzde 33’ünü oluşturarak dünya genelindeki en ölümcül hastalıklardan biri olarak öne çıkıyor.

Araştırmalar, yaşam tarzındaki bazı değişikliklerin bu riski azaltabileceğini gösteriyor. Özellikle kış aylarında, soğuk hava damarların daralmasına, tansiyonun yükselmesine ve kalp atışlarının hızlanmasına yol açarak kalp krizi riskini artırabilir. Bu nedenle,  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Karabulut, soğuk havalarda dikkatli olunması gerektiğini öneriyor. Kalp krizinin koroner arterlerin tıkanması veya aşırı daralması sonucu kalbin kan akışının durmasıyla meydana geldiğini ifade ediyor.

Genetik Yatkınlık Önemli Mi ?

Bu hastalık, sadece erkeklerde değil, kadınlarda da oldukça yaygın ve hatta meme kanseri gibi diğer hastalıklardan daha ölümcül olabiliyor. İlk kalp krizinde kadınların erkeklere göre iki kat daha fazla risk altında olduğunu vurguluyor. Genetik yatkınlık, yaş, cinsiyet, diyabet ve stres gibi bazı risk faktörleri değiştirilemeyen etkenlerken, sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara ve alkol tüketimi gibi yaşam tarzı alışkanlıkları da ani kalp krizlerine zemin hazırlayabiliyor. Yoğun iş temposu ve stresin de kalp hastalıklarını tetikleyebildiği belirtiliyor.

Fiziksel Aktivite Kalp Krizi Riskini Azaltabilir

Soğuk hava, kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Özellikle soğuk ve rüzgarlı hava, var olan fakat belirtileri olmayan damarları daha da daraltarak tansiyonu yükseltebilir ve kalp krizini tetikleyebilir. Bu nedenle, kalp rahatsızlığı bulunan bireylerin soğuk havalarda yaşam tarzlarına özen göstermeleri önem taşıyor. Sigara kullanımı, hipertansiyon, obezite, yüksek kolesterol ve hareketsizlik gibi değiştirilebilir risk faktörleri, kalp damar hastalıklarının azaltılması ve önlenebilmesi için üzerinde durulması gereken önemli etkenler arasında. Sigaranın, kan akışını azaltarak kalp hastalıklarına yol açabileceği belirtiliyor. Hipertansiyonun ve obezitenin de koroner arter hastalığının önemli tetikleyicileri olduğu vurgulanıyor. Ayrıca, düşük fiziksel aktivite düzeyi de kalp krizi riskini artırabilir. Kalp krizi geçiren hastalarda, stent uygulaması gibi pek çok tedavi seçeneği bulunuyor. Stentler, kalp damarlarına yerleştirilerek kan akışını yeniden sağlıyor. Ayrıca, bypass ameliyatları da tıkalı damarların açılmasında kullanılan etkili yöntemler arasında yer alıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Karabulut’un ifadelerine göre, kalp krizinin önlenmesindeki önemli adımlardan biri de sigara kullanımının bırakılması. Ayrıca, hipertansiyon ve obezite gibi durumların tedavi edilmesi ve düzenli egzersiz yapılması, kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.BSHA-Bilim Sağlı ve Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir