Talasemi Kliniği Kapandı ! Talasemi Hastaları Tedirgin

İzmirli talasemi hastaları 3 Ocak 2024 itibari ile İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 30 yıldır kan aldıkları Talasemi Kliniği’nin kapandığını öğrendi.

Bayraklı Şehir Hastanesi’nden MHRS sistemi üzerinden randevu alarak kan alabileceklerini öğrendiklerini anlatan Talasemi Hastası Beyhan Özen (34), “Biz talasemi hastaları 20 günde bir kan almak zorundayız. Randevu ile kan almamız talasemi hastalarının hayatlarının devamı açısından büyük riskler yaratır” dedi.

MHRS ile Talasemi Hastasının Kan Alması Nasıl Olacak ?

Özen, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) şu açıklamayı yaptı. “Bugün uyandığım haberle artık 30 yıldır tedavi aldığımız Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Talasemi Kliniğinin 3 Ocak tarihinde kapanacağını öğrendim. Kendim ve tüm talasemi hastaları adına büyük bir endişe duydum. Çözüm yolunun 18 yaş altı hastalar için yeni açılan Bayraklı Şehir Hastanesinde tedavi yapılacağını, 18 yaş üzeri hastalar için ise, Erişkin Hematoloji uzmanından MHRS sisteminden randevu alınarak tedavi olabileceğimiz söylendi. Fakat kaçırdıkları şöyle bir şey var. Biz talasemi hastaları 20 günde bir kan almak zorundayız. Ya almazsak ne olur ? Hayati fonksiyonlarımız tehlikeye girer ve bir sonraki aşamada ölümle sonuçlanır. Peki bu süreçte biz ne yapmalıyız ? 18 yaş üstü talasemi hastaları olarak başımızın çaresine mi bakmalıyız ? Yoksa çözüm yolunun Sağlık kurumları tarafından bulunması mı gerekmektedir ? Bu sürecin kolaylıkla çözülmediği her zaman diliminde bir talasemi hastasının hayatı tehlikesinin artacağı göz önünde bulundurulmalıdır.  Buna istinaden yetkili mercilerden sorunun en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir