Kronik Yorgunluk Nedir ?

Kronik yorgunluk özellikle yoğun iş temposunda çalışan kişilerin en önemli sorunlarının başında geliyor.

Yoğun iş temposu, ev işleri, trafik gibi günlük koşturmaca içinde ne kadar dinlenirse dinlensin, bazen kişiler kendilerini sürekli yorgun ve hasta hissedebilirler. Başlarda sadece hafif bir yorgunluk gibi görünen semptomlar zamanla sürekli hale gelebilir ve günlük aktiviteleri yapamaz hale getirebilir. Eğer sadece uyku alıp uyandığınızda bile kendinizi yorgun hissediyorsanız, “kronik yorgunluk” yaşayabilirsiniz.

Kronik Yorgunluk Varsa Altta Kansızlık veya Stres Yatıyor Olabilir

Kronik yorgunluk, kendi başına bir hastalık olmasa da başka sağlık sorunlarının belirtisi olabilir, bu nedenle ciddiye alınmalıdır. Kronik yorgunluğun sadece stres ya da fizyolojik nedenlere bağlanmamalı, altında yatan potansiyel sağlık sorunları araştırılmalıdır. Uzm. Dr. Yıldıray Tanrıver, “Uzun süre devam eden yorgunluk, enerji kaybı ve herhangi bir aktiviteye güç bulamama durumu gösteriyorsa, bu durum ciddi bir konu olarak ele alınmalıdır. Yaşadığınız yorgunluğun sebepleri stres, kansızlık veya başka fizyolojik sorunlarla ilgili olabilir. Bu durumu atlamadan tedavi edilmesi, ileride daha ciddi sorunların önüne geçebilir” diye konuştu.

Kronik yorgunluk varsa dikkat

OZON TEDAVİSİ KRONİK YORGUNLUĞA İYİ GELİR Mİ ? 

Kronik Yorgunluğun Etkileri ve Görülme Sıklığı

Kronik yorgunluğun yaygın bir sorun olduğunu belirten Tanrıver, “Kronik yorgunluk, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve ciddi sorunlara yol açabilen bir durumdur. Günlük aktivitelere karşı isteksizlik, uyku bozuklukları, sosyal hayattan uzaklaşma, mutsuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durum özellikle 20-40 yaş arasındaki kadınlarda daha sık görülmekle birlikte, stresli iş hayatına sahip bireylerde, sınavlara hazırlanan öğrencilerde ve uzun mesailer yapan çalışanlarda da sık rastlanır.” dedi.

Kronik Yorgunluğun Tedavisi ve İzlenmesi

Tanrıver, kronik yorgunluk yaşayan kişilerin 6 aydan uzun süren durumlarında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirtti. Tanı için yapılacak muayene ve testlerle olası rahatsızlıkların teşhis edilebileceğini ifade eden Tanrıver, “Kronik yorgunluğun sebebini belirlemek için kan tahlilleri ve görüntüleme teknikleri kullanılabilir. Ayrıca psikiyatrist ve psikologlar tarafından yapılacak muayene de tanı aşamasında önemlidir. Tanı konulduktan sonra kişiye özel tedavi yaklaşımlarıyla yaşam kalitesini artırmak mümkündür. Damar yoluyla vitamin, mineral, aminoasit takviyeleri, hidrojen inhalasyon tedavisi, dolaşım sistemlerini düzenleyici tedaviler gibi yöntemlerle kronik yorgunluğun etkilerini domine ederek kişinin enerji seviyesini artırmak mümkündür” diye konuştu. Sağlıklı bir yaşam sürmek ve kronik yorgunluğun etkilerini minimize etmek için düzenli egzersiz, dengeli beslenme, yeterli uyku ve stresten uzak durmak önemlidir. Kronik yorgunluğun ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabileceği unutulmamalı ve bu durum ihmal edilmemelidir. şeklinde konuştu. (Bilim Sağlık ve Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir