Dr. Ümit Aktaş, TTB’nin Servis Ettiği “Meslekten Men Cezası” Haberini Yalanladı!

Türk Tabipler Birliği, geçtiğimiz günlerde Dr. Ümit Aktaş’ın aşı karşıtı söylemleri nedeniyle bir ay meslekten men cezası aldığını açıklamıştı.

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Meslekten men cezası onaylandı” haberinin gerçeği yansıtmadığını, bu konudaki hukuki sürecin devam ettiğini söyledi.

Dr. Ümit Aktaş Hakkında ‘Meslekten Men’ Kararı Var Ama Dava Süreci Devam Ediyor

Katıldığı televizyon programlarında ve sosyal medya platformlarında koruyucu hekimliğin önemini savunan ve toplum sağlığı için bilgi paylaşan Fitoterapi UzmanıDr. Ümit Aktaş, birkaç gündür bazı yayın organlarında yer alan “Dr. Ümit Aktaş’ın bir aylık meslekten men cezası onaylandı” haberinin tam olarak gerçeği yansıtmadığını söyledi. Dr. Aktaş tarafından yapılan açıklamada, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) pandemi döneminde endişelerine yönelik görüşlerini aktardığı için başlattığı ve ‘bir ay süreyle meslekten men cezası’ talebinde bulunduğu soruşturma üzerine Dr. Ümit Aktaş hukuki yollara başvurulduğu, karara ilişkin iptal davası açmıştı. Konuyla ilgili dava süreci Bölge İdare Mahkemesinde devam etmekte olduğu bildirildi.

Devam eden davayı, sonuçlanmış gibi haber yapan yayınlara itibar etmeyin

“Dava devam ettiği halde ‘karar onaylandı’ şeklinde asılsız haber yapan yayınlara avukatımız aracılığı ile tekzip göndereceğiz” diyen Dr. Ümit Aktaş, “Ne TTB’nin soruşturmaları ne de yalan haberler bitmeyecek, biz ise doğru bildiğimizi söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Tüm soruşturmalarda hukuki itiraz hakkımızı kullanmaya devam edecek, bundan sonra da kamuoyuyla basın açıklaması ve sosyal medya paylaşımları ile doğru bilgileri paylaşacağız. Kasıtlı yapılan asılsız haberlere itibar etmeyin” dedi.

Dr. Aktaş Hasta Bakmaya Devam Ediyor

Dr. Aktaş’ın kliniğinde hasta bakmaya devam ettiği, meslekten men konusundaki yasal sürecin de devam ettiği ifade edildi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Uyarı cezası iptal edildi

Türk Tabipleri Birliği’nin bugüne kadar hakkında 30’dan fazla soruşturma açtığını ve soruşturma açan tek kurumun TTB olduğunu özellikle belirten Dr. Ümit Aktaş, ilk olarak pandemi döneminde hakkında verilen uyarı cezasının sonucunu açıkladı:  “TTB’nin 2021 yılının Ağustos ayında “22.12.2020 tarihinde sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımların halk sağlığını tehlikeye attığı, uzman olmadığı bir konuda doğru ve bilimsel olmayan, halk sağlığına zarar veren değerlendirme ve açıklama yaptığından bahisle” başlattığı soruşturmaya yaptığımız yasal itiraz, geçtiğimiz ay sonuçlanmıştır.

Doğru Bildiğimi Söylemekten Vazgeçmeyeceğim

Ankara 16. İdare Mahkemesi’nin 2023/1533 karar numaralı tebligatında; ‘Kanunsuz suç ve ceza olmaz’ ilkesi uyarınca … Davacı Dr. Ümit Aktaş’ın disiplin suçu oluşturan eyleminin hangi disiplin kuralını ihlal ettiği ortaya konulmadan tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir’ denilerek itirazımız kabul edilmiş ve TTB’nin dayanaksız açtığı bir soruşturma daha lehimize sonuçlanmıştır.”  Dr. Ümit Aktaş, “TTB kendi görüşüne uygun olmayan her düşünceyi engellemek ve hekimleri sindirmek istiyor. Uyguladıkları baskılar beni yıldıramaz, doğru bildiğimi söylemekten ve toplum sağlığı için konuşmaktan vazgeçmeyeceğim!” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir