Maaş Zamları ÖTV ve Akaryakıt Zammıyla Geri Alındı!

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, sağlık çalışanlarının maaş zamlarının fazlası ile geri alındığını belirtti.

2023 yılının ikinci yarıyılının ilk ayı temmuz ayında sağlık çalışanları zamlı maaşlarını almadan akaryakıta ve Özel Tüketim Vergilerine (ÖTV) yüksek miktarda artış yapılması nedeniyle verilen maaş zamlarının fazlası ile geri alınması hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Yapılan zamların iğneden ipliğe her şeye zam geleceğinin, enflasyonun da yükseleceğinin habercisi olduğunu ifade eden Başkan Ömer Çeker, “Sağlık çalışanları ve emekliler henüz temmuz ayına ilişkin zamlı maaşlarını almadan, akaryakıta %25, doğalgazdan alınan ÖTV’ye ise %224 artış yapıldı. Uzun bir süreden beri enflasyona endeksli maaş artışları nedeniyle çalışanlarımızın alım gücünün düştüğünden, maaşların zorunlu harcama kalemleri karşısında sürekli eridiğinden hareketle, kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarının reel olarak yükseltilmesi talepleriyle Türkiye Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen Genel Başkanımız Önder Kahveci ve Genel Merkez yöneticilerimiz girişimlerde bulunuyorlar.” şeklinde konuştu.

Maaş Zamları ÖTV ve Akaryakıt Zammıyla Geri Alındı!

Gelen Zamlar Maaş Zamlarını Alıp Götürdü!

Geçtiğimiz günlerde memurlara yapılan ancak emeklilerden esirgenen 8 bin TL’lik ilave ödeme ile sağlık çalışanlarının alım gücünde kısmi bir iyileşme yaşanacağı konusunda Sağlık çalışanları ve emekliler umutlandığını dile getiren Başkan Çeker, “Ne var ki, daha verilen 8 bin TL’lik ilave ek ödemeyi içeren kanunun mürekkebi kurumadan ve iyileştirme ile ilgili ödeme, maaşlara yansıtılmadan akaryakıta ve ÖTV gelen zamlar, verilecek artışı alıp götürmüştür. Önümüzdeki 6 aylık süre için fazla mesailer ve diğer ödemeler %17,5 artarken ailenin zorunlu harcamalarının bu süreçte çok daha hızlı artacağı yapılan bu zamlarla kesinleşmiştir.” kaydetti.

Maaş Zamları ÖTV ve Akaryakıt Zammıyla Geri Alındı!

Aile Bütçesini Derinden Sarsacak

Başkan Çeker, “Geniş toplum kesimlerinin alım gücü yükseltilmeden, bütçede ortaya çıkan olumsuzluklar, vergiler ve zamlar yoluyla çalışanlara, özellikle de sağlık çalışanları ile kamu çalışanlarının omuzlarına yükleyerek gidermeye çalışmak, doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Çalışanların aldığı maaş daha cebine girmeden karşı karşıya kaldığı sağanak zamlar, aile bütçesini derinden sarsacak, alım gücünü iyiden iyiye düşürecektir. 1 Ağustos’ta kamu görevlileri ile sağlık çalışanlarının 2024-2025 yıllarına ilişkin maaş artışlarının belirleneceği Toplu Sözleşme görüşmeleri başlayacaktır. Toplu sözleşme süreci, sağlık çalışanları, memurlar ve emekliler aleyhine gelişen bu durumun telafisi için son fırsat olacaktır.” belirtti.

Bir taraftan yapılan maaş artışlarının diğer taraftan zam ve vergiler yoluyla fazlasıyla geri alınmasına son verilmesi gerektiğini vurgulayan Çeker, “Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık Sen olarak memur ve emeklilerin 6 ay bekleyecek durumunun olmadığının bilinmesini istiyoruz. Sağlık çalışanlarının ve memurların alım gücü yükseltilmeden, kamu çalışanları ekonomik olarak rahatlatılmadan, ekonominin düzelmesinin imkânsız olduğunu bir kere daha yetkililere hatırlatıyor, bütçenin yükünün memurların omuzlarına bindirilmesine karşı olduğumuzu ifade ediyoruz.” açıklamasında bulundu. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir