Sağlık Bakanlığı ‘Kızamık Salgını’nı Kabul Etti, 81 İl Valisine Yazı Gönderdi!

Sağlık Bakanlığı kızamık vakalarındaki artışa dikkat çekerek 81 ilin valisine yazı gönderdi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen ‘Kızamık Eliminasyon Programı’ konu başlıklı yazıda “dünyada ve ülkemizde kızamık virüsü dolaşımı halen devam etmekte olup, kızamık hatalığının bulaş yolunun solunum yolu olması itibariyle önlemlerin artırılarak sürdürülmesi gerekmekte olduğu 18.01.2023 tarihli yazı ile iletilmişti. Dünya genelinde son yıllarda yaşanılan aşı kapsayıcılığındaki düşüşler, zayıflamış kızamık sürveyansı ve COVID-19 nedeniyle aşılama faaliyetlerinde meydana gelen kesintiler ve gecikmelerin yanı sıra 2022 ve 2023 yıllarında devam eden vakalar, kızamığın dünyanın her bölgesinde tehdit olabileceği anlamına geldiği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildirilmiştir. Ülkemizde son dönemlerde kızamık vaka bildirimleri yapılmaktadır. Bu nedenle kızamığa karşı alınabilecek önlemlerin bir kez daha hatırlatılmasına ihtiyaç duyulmuştur” denildi.

Ocak Ayından Beri Uyarıyorlar!

Kızamık salgınına ilişkin 6 Şubat depremlerinin ardından aşılama konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, meslek örgütleri nisan ayından beri kızamık vakalarındaki artışa dikkat çekemeye çalışıyor. Sağlık Bakanlığı’nı vaka sayıları paylaşımı konusunda şeffaf olmaya yapılan davetler netice verdi. İstanbul Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği, İzmir Tabip Odası, Antalya Tabip Odası ve birçok ildeki tabip odaları kızamık vakalarındaki artışa dikkat çekmek üzere açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İTO ve TTB açıklamalarının ardından twitter üzerinden kızamık açıklamasında bulundu. Bakan Koca’nın açıklamasının ardından da Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü 81 İl valiliğine kızamık vakaları ile ilgili yazı gönderdi.

TTB AHEK: Sağlık Bakanlığı Nihayet Kabul Etti!

TTB Aile Hekimliği Kolu valiliklere kızamık salgını ile ilgili yollanan yazı sonrasında açıklama yaptı. TTB AHEK sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı nihayet kızamık vakalarının artışını ve önemini kabul ederek 81 il valiliklerine yazı gönderdi. Kızamığa karşı alınacak önlemler hatırlatıldı. Aşısı eksik çocuklarımıza aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz aşılar yapılmaktadır. Aile hekiminize ve hemşirenize danışın” cümlelerine yer verildi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir