Hakim Hasta Yakınının Doktoru Polis Zoruyla İfadeye Götürmesi Protesto Edildi!

Sağlıkta şiddette yaşananlar dün bütün yurtta kınandı. Bir yıl önce Konya’da öldürülen Dr. Ekrem Karakaya anması tüm ülke genelinde tabip odaları, hekimlik ve sağlık meslek örgütleri tarafından yapıldı. Dr. Karakaya Anması’na İstanbul’da sağlıkta şiddette yaşanan başka bir olay damga vurdu.

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Suna Dilbaz, görevi başındayken ,hakim olduğu sonradan öğrenilen, bir hasta yakınıyla yaşadığı diyalog sonrası çalıştığı poliklinikten, görev başındayken, hastaların gözü önünde polis zoruyla ifadeye götürüldü. Yaşanan olaya tepkiler gecikmedi. Olay, sağlıkta şiddet olaylarında gelinen acı tabloyu gözler önüne serdi. Yaşanan olay katledilen Dr. Karakaya’nın anma etkinliğinde, İstanbul Tabip Odası, Hekimler Birliği Sendikası İstanbul Şubesi ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası tarafından kınandı. Dr. Dilbaz’a destek verildi. Dr. Ekrem Karakaya’nın anma etkinliğinde Dr. Dilbaz’ın hakim olan bir hasta yakınıyla yaşadığı diyalog sonrası çalıştığı poliklinikten hastalarının gözü önünde hukuksuz bir şekilde polis zoruyla ifadeye götürülmesi protesto edildi. 

Dr. Erdoğan: Bu İlk Değil, Son Olmasını Diliyoruz!

İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Nergis Erdoğan, hakim hasta yakınıyla yaşadığı diyalog sonrası ifadeye götürülen Uzm. Dr. Suna Dilbaz’ın yaşadığı olay ile ilgili konuşarak, sağlıkta şiddeti kınadı. Erdoğan, “Bugün burada iki vahim olay için bulunuyoruz. Geçen sene görev yerinde Dr. Ekrem Karakaya vahşi bir cinayete kurban gitti. Ne yazık ki ilk değildi, son olmasını ümit ediyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde herhalde her yıl bir hekim, sağlık çalışanı cinayetlere kurban gitmiyor. Odamızı ziyaret eden Küba Sağlık Tugayı’na sordum. Ülkenizde öldürülen hekim var mı diye büyük bir şaşkınlıkla baktılar yüzüme. Bunların nedenini biliyoruz. Sağlıkta dönüşümle üzerimize yüklenen ağır iş yükü , hekimlerin itibarsızlaştırılması, hedef gösterilmesi giderlerse gitsinler denmesi sebeplerin başında geliyor” diye konuştu. 

Polis Zoruyla İfadeye Götürülen Dr. Dilbaz Yaşadıklarını Anlattı

Basın açıklamasında söz alan Dr. Dilbaz hem kendisinin hem de hastalarının yaşadığı mağduriyeti anlattı:  “Adi bir suçlu gibi bir sandalyeye oturdum. ‘Rica ediyorum hastalarım mağdur oluyor’ dediğim halde bekletildim. Hasta hakim yakını olduğu için polis odasında, komiser ile birlikte dakikalarca, saatlerce çay, kahve içildi. Onlar keyiflerini bozmadılar. Hiçbir hastayı düşünmediler. En son ifademi almaya giderken Hakim Arzu Hanım’a ‘yaptığınızın yanlış olduğunun farkında mısınız? Birçok hasta mağdur oldu’ dedim. Bana dönerek ‘bu beni ilgilendirmiyor. Sen önce refakatçiye nasıl davranacağını öğren’ dedi. İfadem alındıktan sonra saat 12.50 gibi polikliniğe geldim. Yemek yemeden çalışmaya başladım. Hastalar ne kadar üzgün olduğumu gördüler. Bizler mahkeme salonlarında bir hakim görünce doktor da olsak, başka bir görevde de olsak ayağa kalkmıyor muyuz? Kim mahkeme salonlarında bacaklarını bağdaş kurarak hakim dinlemiştir sorarım size. Kendilerine gelince sonsuz saygı isteyen bu yetkili insanların sağlık çalışanlarına saygı göstermesi bu kadar mı zor? Hakimlik gibi kıymetli bir mesleğin saygınlığını aşağılayıp, şahsi egosu için kullanmak da yanına kar kalmamalı diye düşünüyorum.” (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir