Fahrettin Koca Uyardı: Sıcaklığın Yüksek Olduğu Saatlerde Dışarı Çıkmayın!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vücut sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıktığı, hipertermi olarak adlandırılan sıcak çarpması durumu hakkında paylaştığı video ile halka uyarıda bulundu.

Sıcak çarpması; bireylerde halsizlik, yorgunluk, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, bilinç bulanıklığı hatta komaya kadar ilerleyebilen belirtilere sebep olabilir. Yaşlılar ve çocuklar; diyabet hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, astım gibi kronik rahatsızlıkları olan ve hatta psikiyatrik tedavi gören bireyler sıcak çarpması için yüksek risk grubunda bulunmakta. Bu gruptakilerin gün içinde sıcaklığın yüksek seviyelere ulaştığı saatlerde dışarıya çıkmamaları öneriliyor.

Fahrettin Koca Uyardı: Sıcaklığın Yüksek Olduğu Saatlerde Dışarı Çıkmayın!

Sıcak Çarpmasına Maruz Kalmamak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vücut ısı dengesini sağlayan en önemli mekanizma olan terlemeyi azaltacak veya zorlaştıracak; sıkı, dar, koyu renkli, ağır kıyafetlerden kaçınmanız gerekiyor. Yerine hafif, bol, rahat, açık renkli kıyafetler tercih etmeniz yaz aylarında sağlığınız için önem taşımakta. Şeker içeriği yüksek, alkollü içecekler sıcak çarpması riskini artırdığı için bu gibi gıdalardan kaçınmanızda fayda var.

Park halindeki araçlarda araç içi sıcaklık çok kısa sürede yüksek derecelere ulaşabildiğinden bu araçların içinde yüksek risk grubundaki bireyler başta olmak üzere uzun süre kalınması tavsiye edilmiyor. Bol sıvı tüketimi de yaz aylarında oldukça önemli. Hekiminiz tarafından size bol sıvı alımını engelleyecek bir rahatsızlığınız olduğu söylenmediyse sağlıklı bir birey için günlük 1 kilogram başına 30 mililitre sıvı ihtiyacı mevcut. 60 kilogram olan bir kişi için bu oran 1800 mililitreye tekabül etmesine karşın yaz mevsimlerinde bu ihtiyaç 2500 – 3000 mililitreye kadar çıkabilmekte. Çay, kahve gibi idrar miktarını artıran içeceklerin bu hesaplamanın dışında tutulması gerektiği belirtildi.

Fahrettin Koca Uyardı: Sıcaklığın Yüksek Olduğu Saatlerde Dışarı Çıkmayın!

İlk Müdahale ile Kişiyi Organ Hasarından Kurtarabilirsiniz

Sıcak çarpmasına maruz kalmış kişide nabız hızının artmasına bağlı yoğun bir çarpıntı hissi, sık ve yüzeysel soluk alıp verme beraberinde ciltte ileri derecede kuruluk ve cilt renginde kırmızıya dönme gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Acil sağlık hizmetlerine bilgi verilerek hasta en yakın gölgelik veya bina içi gibi serin bir alana transfer edilmeli; soğuk bir havluyla boyun, koltuk altı, sırt, kasıklar, diz aralarına soğuk kompresyon uygulanabilir. İmkân varsa soğuk bir duş aldırılabilir veya soğuk bir süngerle vücut ısısı dengelenebilir. Yapılan hızlı ve etkin müdahale ile vücut sıcaklığı düşürülerek organ hasarı hatta ölüme kadar ilerleyebilecek ciddi durumların riskini azaltmak mümkün. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir