Canan Karatay’dan Bağırsak Floranıza İyi Gelecek Besinler

Prof. Dr. Canan Karatay, yayımlamış olduğu Youtube videosunda sindirim sisteminde bulunan trilyonlarca mikroorganizmanın toplamı olan bağırsak florası dengesinin düzeltilmesi için önerilerde bulundu.

Sağlıklı bir bağırsak florası; sindirim sağlığını, bağışıklık sistemini ve genel sağlığı destekler. Bazı durumlarda, bağırsak florası dengesi bozulabilir. Bu dengenin düzeltilmesi için Prof. Dr. Canan Karatay önerilerini sundu.

“Vücudumuzu İnorganik Maddelere Maruz Bırakmayacağız”

Karatay’ın açıklamasına göre; fabrikadan çıkan endüstriyel maddelerin tümü inorganik, hepsi bozulmuştur. Bunlar kesinlikle kullanılmamalı. Bağırsaktaki dost bakterileri besleyen lahana, karnabahar, turplar, kereviz, soğan gibi kış sebzeleri prebiyotik olarak geçer ve mümkün olduğunca kış mevsiminden hemen önce tüketilmesi çok önemlidir.

Canan Karatay’dan Bağırsak Floranıza İyi Gelecek Besinler

Fermente gıda ve canlı bakteri bulunan organik ev yoğurdu ve sirkesi gibi probiyotikler sindirim sisteminde faydalı bakterilerin büyümesini teşvik ederler.

Canan Karatay: “Probiyotik Tablet Olmaz”

Canan Karatay probiyotik tabletlere, “Probiyotik tabletlere dünyanın parasını vermeyelim. Tablet haline gelirken içinde canlı bakteri olur mu? Canlı bakteri bulunur mu? Yok böyle bir şey. Fabrikada hepsi ölüyor. İçine kimyasallar giriyor. Isıdan hepsi ölüyor. O halde ev yoğurdu ve ev sirkesi gibi canlı bakteri içeren probiyotikleri tüketmemiz lazım. Ev sirkemizi kendimiz yapacağız.” şeklinde karşı çıktı.

Fermente gıdalar, doğal olarak probiyotik bakteriler içerir. Fermente olduğundan içinde hem prebiyotik hem de probiyotik barındırır bu sebeple simbiyotik olur. Kefir, turşu, lahana turşusu gibi gıdaları beslenmenize eklemek bağırsak florasını oldukça olumlu etkiler.

Canan Karatay’dan Bağırsak Floranıza İyi Gelecek Besinler

Ek olarak Karatay, prebiyotik ve probiyotik olarak yiyeceklerden doğal zeytinyağı, doğal tereyağı gibi besinlerin bağırsakların ihtiyacı olan proteinleri, yağları ve de mineralleri içerdiğini dile getirdi. Karatay, kelle paçanın önemini vurgulamadan da geçmedi: “Kelle paça yemeyenlerin tüketeceği herhangi bir kemik suyu, bol limon sıkılarak ve de içine kristal kaya tuzu konularak her gün tüketilirse bağırsak florası da düzelir. Bağışıklığımız da düzelir. Kronik hastalıklar da yavaş yavaş azalır.” Stresin öneminden de bahsetmeden geçmeyen Karatay, “Stresi azaltmak bağırsak florasına iyi gelecek etkenlerden biridir.” şeklinde uyarısını yaptı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir