TTB Davası Ertelendi, DTB Başkanı “10 Kasım’da Ankara’dayız” Dedi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nin görevden alınması talebiyle açılan davanın beşinci duruşması 22 Haziran 2023 günü Ankara Dışkapı Adliyesi’nde görüldü. Duruşma öncesi adliye önünde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya TTB Merkez Konseyi ve seçili kurulların üyeleri, tabip odalarının yönetici ve üyeleri ile hekim ve hak örgütlerinin, emek-meslek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin temsilcileri ve milletvekilleri katıldı. Dünya Tabipleri Birliği (DTB) Başkanı Dr. Osahon Enabulele ile Avrupa Hekimleri Daimi Komitesi (AHDK) Başkan Yardımcısı Dr. Ole Johan Bakke de TTB’nin davetlisi olarak duruşmayı yerinde takip etti. Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne geçildi. Mahkeme heyeti, reddi hakimin reddi kararına yapılan itiraz henüz sonuçlanmadığı gerekçesiyle davayı 10 Kasım 2023 saat 14.30’a erteledi.

Duruşma öncesi açıklama yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB’nin tarihi boyunca hekimlik değerlerini koruduğu için “amaç dışı faaliyet” suçlaması ile karşı karşıya kaldığını hatırlattı. Korur Fincancı, “Oysa biz halk sağlığını koruyup geliştirmek için gerekli adımları atmak, siyasi otoriteyi uyarmak ve halk sağlığına aykırı bir uygulama varsa geri çevirmek için sorumluluk taşıyoruz. 6023 sayılı TTB Kanunu bize tam da bu görevi yüklüyor” dedi. Usule de aykırı olan bu davanın bitmesini umduklarını belirten Korur Fincancı, sonuç her ne olursa olsun TTB’nin sorumluluklarını yerine getirmekten, genç meslektaşlarının iyi hekimlik yapabilmelerini sağlamak için çabalamaktan asla vazgeçmeyeceğini dile getirdi.

Adaletin Gecikmesi Hekimlerin Mücadelesini Engellemektir!

Dr. Osahon Enabulele, 115’ten fazla tabip birliğine üye on milyonlarca hekimin TTB ile dayanışmasını göstermek amacıyla Türkiye’de olduğunu belirterek söze başladı. TTB ve Merkez Konseyi üyelerine yönelik hukuki ve siyasi baskılara tepki gösteren Enabulele, meslek örgütünün özerkliği ve mesleki bağımsızlık için yürütülen mücadele nedeniyle TTB’ye teşekkür etti. Enabulele sözlerini “Dayanışma, dayanışma, dayanışma!” diyerek noktaladı. Dr. Ole Johan Bakke de iki milyona yakın Avrupalı hekimi temsilen TTB ile dayanışma içinde olduklarını ifade etti. TTB Merkez Konseyi üyelerinin yargı eliyle taciz edilmesini ve baskı altına alınmasını kınayan Bakke, “Sonuç ne olursa olsun Avrupalı hekimler olarak yanınızda olacağız, dayanışmayı sürdüreceğiz diye konuştu.

10 Kasım 2023’te Yine Ankara’da Olacağız!

Dr. Osahon Enabulele, DTB olarak TTB ile dayanışmak amacıyla Türkiye’ye geldiklerini ve davanın devam edeceği 10 Kasım 2023’te de Ankara’da olacaklarını söyledi. Meslek örgütü özerkliğini ve mesleki bağımsızlığı zedeleyici hükümet davranışlarını gözlemleyebildiğini aktaran Enabulele, “Adaletin gecikmesi hem adaletin yok sayılmasıdır hem de TTB’nin, hekimlerin hakları ve halkın sağlık hakkı için yürüttüğü mücadeleyi engellemektir. DTB tüm gücüyle TTB’nin yanında olmayı sürdürecektir. Hakikat mücadelesinin önem kazandığı bu dönemde zafer bizim olacak” diye konuştu.

Dr. Bakke: Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukları Brüksel’e Taşıyacağız!

Dr. Ole Johan Bakke, Türkiye’de güçler dengesinin yürütme lehine bozulmasına ve gücün kötüye kullanımına bağlı olarak özgürlüklerin kısıtlandığını, bunun da politik çürümeye yol açtığını belirti. TTB’nin tüm bu politik baskıya karşın meslek örgütü özerkliğini ve mesleki bağımsızlığı koruma mücadelesinin büyük önem taşıdığını kaydeden Bakke, AHDK olarak Türkiye’de yaşanan hukuksuzlukları Brüksel’de gündem yapacaklarını sözlerine ekledi. Etkinlikte daha sonra TTB seçili kurullarının üyeleri ile tabip odalarının yönetici ve üyeleri kısa sözler alarak dayanışmanın ve mücadelenin önemini vurguladı.  (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir