Birlik Sağlık-Sen: Para Pul Oldu, Memura 33 Bin Üstü Maaş İstiyoruz!

Memur maaş zammı konusunda sendikaların protestoları devam ediyor. Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, sendika temsilcileri ve üyeleri Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirerek memur maaşlarının asgari ücretin altında kalmasını, memur maaşlarının kamuda çalışan sürekli işçi maaşlarının yarısına inmesini protesto etti. Memura 22 bin TL değil, yoksulluk sınırı olan 33 bin TL üstünde maaş taleplerini dile getiren Birlik Sağlık-Sen, basın açıklaması sonrasında ‘Memura Kurban Bağışı’ mizanseni yaparak,  memurun kurban alacak gücü kalmadığına, maaşlarının, parasının pul olduğuna dikkat çekti.

Yetkili Sendikalara Tepki!

Genel Başkan Ahmet Doğruyol, “Memur maaşları asgari ücretin altında kaldı. Memur maaşları kamuda çalışan sürekli işçi maaşlarının yarısına kadar indi. Bu cümleleri kurarken elbette asgari ücretin ya da işçi arkadaşlarımızın maaşlarının yüksek olduğunu ifade etmiyoruz. Memurlarımızın içinde bulunduğu ekonomik durumun vahametini ve ücret adaletsizliğini dile getirmeye çalışıyoruz. Sözde yetkili olup, etkili olamayan memur sendikaları ile, mevcut hükümet yetkilileri el ele, omuz omuza, vererek, yüzde 3’lük, yüzde 5’lik zamlarla memur maaşlarını asgari ücretin altına indirmeyi, memurlara kamu işçisi olarak çalışan mesai arkadaşlarımızın yarısı kadar maaş aldırmayı başardılar” dedi.

Memura 22 Bin TL Yoksulluk Sınırının Altındadır!

Doğruyol sözlerine şöyle devam etti: “Son yapılan toplu sözleşmelerde sarı sendikaların kazanım olarak reklamını yaptığı, ayakta alkışladığı ‘buçukluk’ zamlar ve yanlış ekonomi politikalarında inatla ısrar edilmesi sonucunda ülkemizin içine düştüğü ağır enflasyon ortamı nedeniyle günden güne hızla eriyen alım gücü karşısında memur ve memur emeklilerinin talebi, maaşlarına insanca yaşamalarını mümkün kılacak oranda artıştır. Bilindiği gibi, 2023 toplu sözleşme zammı, ocak ayı için yüzde 8, temmuz ayı için yüzde 6 olarak belirlenmişti. 1 Temmuz itibariyle asgari ücretin 11 bin 402 TL olmasıyla birlikte, pek çok memurumuzun maaşı asgari ücretin altında kalmıştır. Bu gün 12 bin 200 TL olan ortalama memur maaşı bile asgari ücret seviyelerindedir. Seçim arifesinde Sayın Cumhurbaşkanının seçim vaatleri arasında yer alan en düşük memur maaşlarının 22 bin TL olacağı sözü önümüzdeki günlerde TBMM’ye gelecektir. Ancak, en düşük memura verileceği ifade edilen 22 bin TL’nin ayrıntıları bile bilinmemektedir. 22 bin TL’lik maaş zammı sözünün bile yoksulluk sınırının çok altında kaldığı, zamanında yaklaşık üç asgari ücret alan memurun maaşı 22 bin TL ile asgari ücretin iki katı bile etmemektedir. Bundan dolayı, asgari ücret ya da, memur maaşlarının artışları reel ekonomik gerçeklere uygun olarak düzenlenmelidir.”

Memur Maaşı Üç Asgari Ücret Seviyesine Getirilmelidir

“Milyonlarca memur ve emeklisinin geçim derdi bu kadar ciddiyetsiz biçimde görmezden gelinemez” diyerek açıklamasına devam eden Ahmet Doğruyol, “İnandırıcılığını kaybetmiş olan TÜİK’in enflasyon ölçme işlemleri aylık olarak, bilimsel yöntemlerle ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde şeffaf olarak yapılmalıdır. Bilindiği gibi; enflasyonun faturası sabit ücretlilere çıkmaktadır. Eğer sabit ücretlilerimizi enflasyon karşısında koruyacaksak, ortalama memur maaşının üç asgari ücret seviyelerine getirilmesine, enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde maaş zamlarının her ay enflasyona göre hesaplanıp, huzur payı eklenmesine, gelir vergisi oranlarının da %15’e sabitlenmesine acil ihtiyaç vardır. Ortalama memur maaşı 12 bin 200 TL seviyelerinden, yoksulluk sınırı olan 33 bin TL seviyesine getirilmelidir. En düşük memur maaşı, bekar, tek başına çalışan memur baz alınarak, aile, çocuk, yardımı, sabit ödeme vb. ödemelerin dışında tutularak hesaplanmalıdır” dedi.

Memurun Alım Gücü Hiç Bu Kadar Azalmadı!

Memurun alım gücünün hiçbir dönemde bu kadar azalmadığını, memurun hiçbir dönemde bu kadar itibarsızlaştırılmadığını belirten Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Doğruyol, “Memur hiçbir dönemde işçi kardeşlerimizin yarısı kadar maaş almadı. Eski yıllarda emekli olan memur, emekli ikramiyesiyle borçlanarak ta olsa ev, araba alabiliyorken, bu gün memur evin arabanın hayalini bile kuramamaktadır. Genel itibarıyla memur maaşları hiçbir dönemde asgari ücretin altında kalmadı. Bu gün bırakın memurun tatile gitmesini, memur kurban kesemiyor, memur ev kirasını ödeyemiyor, memur faturalarını bile ödemekte zorlanıyor” diye konuştu. Basın açıklaması sonrasında sağlık çalışanları, memura kurban bağışı toplama mizanseni yaparak “para pul oldu” dedi, vatandaşlara bayram şekeri ve kolonya ikramında bulundu. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir