50 Yıl Önce Mezun Olan Hemşireler Sempozyumda Gençlerle Buluştu

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi tarafından  “I. Uluslararası Hemşirelik Mezunları Deneyim Paylaşımı Sempozyumu”  düzenlendi. EÜ Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan program kapsamında meslekte 50’inci yılını dolduran hemşirelere belge verildi, hemşireler deneyimlerini hemşirelik fakültesi öğrencileriyle paylaştı. 1973 yılında fakülteden mezun olan hemşireler ilk mezuniyet kutlamalarını 50 yıl sonra yaptı. Hemşirelik mesleğinin tarihi gelişimi ve Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nin alana olan katkısı ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Sempozyuma Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Fahriye Vatan, Doç. Dr. Eda Dolgun, Hemşirelik Fakültesi Mezunlarla İlişkiler Temsilciliği Başkanı Doç. Dr. Özlem Demirel Bozkurt, Hemşirelik Mezunları Derneği Başkanı Doç. Dr. Gülengül Mermer, mezunlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

50. Yıl Mezunlarına Anlamlı Kutlama

Sempozyumun açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Üniversitemizin bugün geldiği başarı grafiğine eşlik eden fakültemiz, 1959 yılı Hemşirelik Yüksekokulu ilk mezunu Prof. Dr. İnci Erefe hocamızın bizlere teslim ettiği bayrak ile ülkemizde ve Avrupa’da lisans düzeyinde hemşirelik eğitimine 1955 yılında başlamış olup, her yıl yüzlerce mezun veriyor. Bugün 6 bin 784 mezunumuz ve hâlihazırda 290’ı son sınıf olan bin 478 lisans öğrencimiz mevcut. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, Hemşirelik Yüksekokulu 1973 mezunları ile mezuniyetlerinin 50’nci yılını ilk kez kutluyor. Bizler bu özel güne ev sahipliği yapmaktan dolayı olan mutluyuz. Dünya genelinde yaşanan küresel salgın, 2020 yılında ilimizde yaşanan deprem ve bu yıl 6 Şubat’ta yaşanan 11 ilimizi vuran, bizleri yasa boğan deprem gibi sosyal krizlerde, her daim mesleğini icra etmeye devam eden hemşireler olmuştur. Depremden 238 öğrencimiz ve ailesi etkilenmiştir. Depremde Fakültemiz 2. Sınıf öğrencisi Sabahat Kavas’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Halen daha görevlendirmelerle deprem bölgelerine hemşire desteği devam etmektedir. Hepimizin başı sağ olsun” diye konuştu. 

Yaşam Boyu Birliktelik Felsefesiyle Bir Aradayız”

Doç. Dr. Özlem Demirel Bozkurt ise öğrencilere seslenerek, “Bu güzel öğrencilik yıllarınızı öğrenci odaklı Ege Üniversitesi ve Hemşirelik Fakültemiz imkânlarıyla en verimli şekilde geçirebilmek sizlerin elinde. Yarınlar ne getirecek bilinmiyor. 6 Şubat sabahı yaşanan felaket nedeni ile hepimizin başı sağolsun. Her felakette olduğu gibi sağlık çalışanları her zaman görev başındaydı. Mesleğimize sahip çıkmaya hep birlikte devam edeceğiz” dedi. Mezun Kartı uygulamasına yönelik bilgiler de veren Doç. Dr. Bozkurt, yaşam boyu birliktelik felsefesiyle her daim bir arada olmayı amaçladıklarını her sonun bir başlangıç olduğunu, mezun öğrencilerle gönül bağlarını sürekli aktif tuttuklarını ifade etti.

“Geçmişimiz, Geleceğimize Yönelik Bir Projeksiyondur”

EÜ Hemşirelik Mezunları Derneği Başkanı Doç. Dr. Gülengül Mermer ise Hemşirelik mezunları derneğinin tarihinden ve kuruluş amacından bahsetti. EÜ Hemşirelik Mezunları Derneği’nin birçok bilimsel ve sosyal etkinlik düzenlediğini, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs imkânı sağladığını belirten Doç. Dr. Mermer, deprem nedeni ile ihtiyacı olan öğrenci sayısının arttığını ve dernek olarak 45 öğrenciye 12 ay süre ile burs imkânı sağladıklarını da ifade etti. Doç. Dr. Mermer, “Geçmişimiz geleceğimize yönelik bir projeksiyondur. Bu sempozyum ile mesleğimizdeki kuşakları buluşturduk. Derneğimize vereceğiniz her desteğin ihtiyacı olan genç bir meslektaşımıza dokunmak olduğunu belirtmek isterim. Desteklerin sürdürülebilir olmasını diliyorum. Emek veren tüm hocalara, mezunlara, düzenleme kuruluna teşekkür ediyorum” dedi. 

50. Yıl Mezunlarına Belgeleri Verildi

Açılış konuşmalarının ardından Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, cübbe giyen 50. yıl mezunlarına belge verdi. Sempozyumun “Kuşaklar Boyu Hemşirelik” başlıklı ilk oturumun başkanlığını Doç. Dr. Özlem Demirel Bozkurt ve Doç. Dr. Gülengül Mermer yaptı. Panelde Hemşirelik Yüksekokulu ilk mezunu Prof. Dr. İnci Erefe, 50. yıl mezunu Hemşire Tülün Sünger Topuzoğlu ve 2022 yılı mezunu Hemşire Muhammed Bağlamış konuşmalar gerçekleştirdi. Sempozyumun “Yurt Dışında Ege Üniversiteli Olmak” başlıklı oturumun başkanlığı Doç. Dr. Zeynep Daşıkan ve Doç. Dr. Duygu Güleç Şatır yaptı. Bu Sempozyumda Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Mezunu olan Amerika Birleşik Devletleri’nden Hemşire Nesime Atar Özbek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Yrd. Doç. Nurcan Bilgiç ve İngiltere’den Hemşire Betül Savaş Akbaş deneyimlerini paylaştı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir