ReLEx SMILE İle Görme Kusurlarınızdan Kurtulabilirsiniz


Göz kusurları, günümüzde birçok kişinin karşı karşıya kaldığı yaygın bir sorundur. Görme bozukluklarından muzdarip olanlar, günlük hayatlarında pek çok sorunla karşılaşabilir.

Günümüzde refraktif göz cerrahisi yöntemleri sayesinde bu göz kusurları düzeltilebilmektedir.  Batıgöz Sağlık Grubu Manisa şubesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Firas Şimşek refraktif cerrahi yöntemleri arasında etkili bir seçenek olarak öne çıkan ReLex SMILE yöntemini anlattı.

İşlemin lokal anestezi ile yapıldığını ve komplikasyonları en aza indirgediğini belirten Op. Dr. Firas Şimşek, “ReLEx SMILE yöntemi, diğer göz cerrahi yöntemlerine göre daha az ağrılı ve rahatsızlık verici bir işlemdir ve göz kuruluğuna bağlı komplikasyonuları en aza indirger” diye konuştu.

18 YAŞINDAN BÜYÜK HASTALARA UYGUN

ReLEx SMILE, gözlük ya da lens kullanımını engelleyen miyop ve astigmatizma gibi göz kusurlarının tedavisinde kullanılan, Carl Zeiss Meditec’in patentli teknolojisi olan VisuMax femtosaniye lazer kullanılarak gerçekleştirilen FDA tarafından onaylı bir  göz  lazer cerrahi yöntemidir. ReLEx SMILE yönteminin temel prensibi, korneanın içine bir kesi açarak lentikül adı verilen bir doku parçası oluşturmak ve bu parçayı çıkararak korneayı şekillendirmektir. İşlem sırasında, öncelikle bir mikroskop eşliğinde göz korneasının iç kısmına birkaç milimetrelik kesi açılır. Daha sonra kesi aracılığıyla korneanın iç tabakaları ayrılır ve lazer cihazı kırma kusuru düzeltilir. Son olarak, kornea tabakaları tekrar birleştirilir ve işlem tamamlanır. Bu şekilde, göz kusurları düzeltilir ve hastaların görme keskinliği artar. 

Ancak, ReLEx SMILE yöntemi herkes için uygun değildir. Göz doktorunuz durumunuzun uygun olup olmadığını belirlemek için sizi muayene eder, ardından işleme uygun olmamanız halinde başka bir tedavi seçeneği önerebilir. ReLEx SMILE yöntemi, 18 yaşından büyük, stabil bir göz numarası olan ve genel sağlık durumu iyi olan hastalar için genellikle uygundur. Ancak, hamile ve emziren kadınlar, kronik bir hastalığı olanlar, göz enfeksiyonu veya inflamasyonu olanlar, keratokonus gibi diğer göz hastalıkları olanlar ve göz derecesi işlem için gereken aralıkta olmayanlar ReLEx SMILE işlemi için uygun olmayabilir. 

ReLEx SMILE öncesinde hastaların uyması gereken bazı öneriler bulunmaktadır.  Hasta, son bir yıl içinde göz numarasının sabit olduğundan emin olmalı, göz enfeksiyonu gibi problemleri varsa, bunların tedavi edilmesini beklemeli, işlemi etkileyebilecek bir kullanım olmaması açısından kullanmakta olduğu ilaçları hekimine bildirmeli ve göz doktorunun verdiği tüm talimatlara uygun şekilde hareket etmelidir.

YÜKSEK MİYOPİLERDE ETKİLİ

ReLEx SMILE, diğer lazer tabanlı göz cerrahisi yöntemlerine göre bazı avantajlara sahiptir. Ancak sizin için en avantajlı işleme muayenenizi gerçekleştiren hekim karar vermelidir. ReLEx SMILE, korneanın iç kısmına bir kesi açılarak gerçekleştirildiği için kornea tabakası daha az tahrip olur, bu da iyileşme süresini oldukça kısaltır. İşlem sırasında sadece bir lazer kesisi yapıldığı için, operasyon süresi daha kısadır, yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanır. Lokal anestezi ile yapılan işleme bağlı komplikasyon ihtimali oldukça düşüktür. ReLEx SMILE yöntemi, korneanın kalınlığını azaltmadığından, gelecekte başka bir göz cerrahisi ihtiyacı duyulması durumunda daha fazla opsiyon sağlar. Yöntem sayesinde yüksek miyop vakalarında bile görüş kalitesi daha iyi korunabilir.

ReLEx SMILE Lazer ile korneal flep oluşturmak için büyük bir kesi oluşturulmadığı için flep dokusuna ait komplikasyonlar beklenmez. Aynı şekilde uzun vadede göz üzerine olabilecek herhangi bir travmada kapakçığın yerinden oynaması gibi riskler de ortadan kaldırılmış olur. Daha küçük bir kornea kesisi oluşturulduğundan, kesilen sinir sayısı daha az ve his kaybına bağlı ortaya çıkan göz kuruluğu minimal seviyelere indirgenir. Yapılan işlem neticesinde hasta görme konforuna tekrar kavuşmuş olur.  ReLEx SMILE işleminden hemen sonra görüş bulanık olabilir. Ancak, genellikle birkaç saat içinde görüş kendiliğinden düzelir. Açılan küçük kornea kesisi dikişsiz olarak birkaç gün içinde iyileşir ve hastalar günlük aktivitelerine kolaylıkla dönebilir.

DOKTOR ÖNERİLERİ DİKKATE ALINMALI

ReLEx SMILE işlemi sonrasında gözlük veya lens kullanma ihtiyacı ortadan kalkar ve hastaların hayatı daha konforlu hale gelir. Ancak, işlem sonrasında belirli bir süre gözlerinizi çok iyi dinlendirmeniz ve doktorunuzun önerilerine uyma konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. ReLEx SMILE işlemi sonrası, gözlerinizi dinlendirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için birkaç şeye dikkat etmeniz gerekmektedir:

 

  • İlk birkaç gün, gözlerinizi mümkün olduğunca dinlendirin ve efor sarf etmekten kaçının.
  • Gözlerinize dokunmaktan kaçının ve gözlerinizi aşırı ışık ve rüzgârdan koruyun.
  • İlk birkaç gün duş alırken ve yüzünüzü yıkarken dikkatli olun ve gözlerinize su kaçmasına izin vermeyin.
  • Göz doktorunuzun önerilerine uyarak göz damlalarınızı ve ilaçlarınızı düzenli olarak kullanın.
  • İlk birkaç hafta ağır egzersizlerden kaçının.
  • Durumunuza en uygun önerileri yapacak olan operasyonunuzu gerçekleştiren hekimdir. Hekiminizin önerilerini takip edin.

ReLEx SMILE işlemi, modern bir göz cerrahi yöntemi olarak, birçok avantajı ve etkili sonuçları ile sıklıkla tercih edilmektedir. Diğer lazer tabanlı göz cerrahisi yöntemlerine kıyasla daha az invaziv ve daha güvenli bir işlem olarak kabul edilir. Ancak, herkes için uygun olmayabilir ve işlem sonrası dikkatli bir iyileşme süreci gerektirir. Bu nedenle, ReLEx SMILE işlemi hakkında daha fazla bilgi almak ve işlem için uy

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir