AKP Seçmeni’nin ‘Beyaz Reformu’: Doktor Dövebiliyoruz!

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne yönelik gerçekleştirilen sokak röportajları sosyal medyada youtube kanallarında yer alıyor. ‘MikrofonDASIN’ Youtube kanalında yer alan seçim anketi sokak röportajında AKP iktidarı döneminde sağlık alanındaki değişim hakkında konuşan bir vatandaşın “Sonuna kadar reis. Neler yaptı, neler etti. 25 sene önceyi hatırlamazsınız siz. Benim eşim devlet hastanesinde çalışırken, sigortada ben çocuğumu gösteriyordum. Birimiz bir kuyrukta, birimiz bir kuyrukta. Doktor beni azarladı, ‘hadi’ dedi ‘yürü’ dedi ‘git fakültede uğraş’ dedi. Böyle bir muamele görüyorduk. Şu an biz doktor dövüyoruz. Şu an biz doktorları beğenmiyoruz, doktor dövüyoruz” diyip kaşını kaldırarak sağlık sisteminde üstünlük sağladıklarını ima etmesi sağlık camiasından büyük tepki topladı. Sağlıkta şiddetin her geçen gün arttığı, hekim göçü ve hemşire göçünün tırmanışa geçtiği Türkiye’de sağlık alanındaki toparlanmanın nasıl gerçekleştirileceği emek ve meslek örgütlerince tartışılırken, ‘doktor dövebiliyoruz’ açıklaması bardağı taşıran son damla gibi oldu. 

Sosyal medya üzerinden oluşturulan ‘doktordövebiliyoruz’ hashtagi ile tepkilerini dile getiren takipçiler, doktorlardan konuyla ilgili bazı paylaşımlar şöyle: 

  • “Demek, ‘doktordövebiliyoruz’ öyle mi? Dövdükleriniz ve öldürdükleriniz tüm hayatını meleklerine ve insan sağlığına adamış insanlardı halbuki… Bu zihniyet nasıl böyle sakat inşa edildiyse, biz eğitimler, ahlakla, bilimle düzelteceğiz”
  • “Doktorlara ‘giderlerse gitsinler’ diyebilen bir zihniyetin ‘şu an biz doktor beğenmeyip doktor dövüyoruz. O rahatlıktayız’ diyebilen bir zihniyetinin sonuçlarını yaşıyoruz. Balık baştan kokar! Yazıklar olsun. Bu düzen değişecek.
  • “Doktor dövebiliyoruz, polis dövebiliyoruz, öğretmen dövebiliyoruz. Eee”
  • “Bugün doktor dövebildiği için sevinen organizma yüzünden bu toprakları birçok hekim terk etti. Bu zihniyeti besleyenleri gayet iyi biliyoruz. Yıllar içerisinde maalesef hayatını kaybedenler oldu. Bizi bu duruma getirenleri lanetle anacağız”
  • “Gündemdeki video son noktadır. Artık inkara kapalı bir şekilde bu ülkede bir doktor haseti olduğu aşikar. Şiddetin bu kadar normalize edildiği, maaşının ağızlarda sakız olduğu başka meslek var mı? Kusura bakılmasın ama hekimler bu ülkenin üyev memurlarıdır.”
  • “Gerçekten mesleğimle ilgili gün geçtikçe umutsuzluğa kapılıyorum. Bir kişiye daha faydalı olur muyum diye bırakamıyorum.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir