HEP-SEN 1 Mayıs’ta Taksim’de Reçete Açtı: Hastanın Adı Sağlık Sistemi!

1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nde sağlık çalışanları Taksim meydanında yerlerini aldı. Sağlık sisteminin reçetesi ile meydana giren, sahadaki hemşireler tarafından kurulan sendika, Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) çelenk takdimi yapıp açıklamada bulundu. HEP-SEN üyeleri kalabalık bir grupla üstlerine giydikleri tulumlar ve göğüslerinde sağlık sisteminin reçeteleri ile saat 12.00 sıralarında anıta doğru yürüdü. Geniş güvenlik önlemleri altında anıt önünde reçeteli pankart açan topluluk basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hepsen adına açıklamayı  Genel Başkanı Yunus Şimşek gerçekleştirdi. Şimşek yaptığı açıklamada sağlık sisteminin genel durumunu, çalışanların yaşadığı sorunları orta çağda insanlığı kıran kara vebaya benzetti. Şimşek yaptığı açıklamada işçilere, işsizlere, gençlere, üniversitelilere, emekçilere ve tüm emeklilere seslenerek  1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. Ahmet Arif’in Anadolu Şiiri’nden alıntı yapan Şimşek, “Ortaçağda milyonlarca insanın hayatına sebep olan  kara veba hastalığının bitmediği; bir çağ sonra 21’inci Yüzyıl’ın 2023’ünde ülkemizin kamu emekçilerinin; sağlık emekçilerinin üzerine bir kara bulut gibi çöktüğünü ifade etti. Semptomlarının orta çağdan biraz daha farklı olan  çağımızın kara vebasının ise  başta liyakatsizlik, ücrette adaletsizlik, sağlıkta şiddet, mobbing, yoksulluk ve sağlık sisteminin tek mesleğin tekeline bırakılmasıdır” dedi.

HEP-SEN Genel Başkanı Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: “Çağımızın kara vebasının sebebi ise hastane tüccarları, sağlığı metalaştıranlar, sağlık sistemini rant sistemine çevirenler ve sendika kamuflajı ile devlet kurumlarına sızmış yan yapılanmalar olarak ifade etti. Ülkeyi yönetmeye talip siyasi partilere ve vatandaşlara çağrı yapan Şimşek bu kara tabloya bizleri mahkum etmeyin.” Tabandan yükselen HEP-SEN hareketinin bu kara tabloyu yıkacağını söyleyen Şimşek, ‘1 Mayıs’ların bayram gibi kutlanacak günleri birleşe birleşe inşa edeceklerini belirtip basın açıklamasını tamamladı. Yapılan eylemde sağlık çalışanlarının ellerinde hasta sağlık sisteminin reçetesi olduğu gözlemlenen grubun en önlerinde yer alan yorgun, şiddete uğramış sağlık çalışanlarının tiyatral gösterisi dikkat çekti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir